וירוס הקורונה-השלכות דרמטיות על הכלכלה ושוק העבודה

April 23, 2020

בימים טרופים אלה בשנת 2020 כשאנו חווים את מגפת (פנדמיה) הקורונה שהתפרצה בסין לפני חודשיים, התפשטה לכל המדינות בעולם וגם בארץ בקצב עולה דרמטית. דווקא בסין, הממשלה הצליחה למגר את המחלה והמספרים של הנדבקים והמתים הולכים ויורדים. הבורסות מתחילות לעלות.נכון להיום- 18.3.2020 –אין בוואן בסין נדבקים חדשים שזה מסר מעולה.
התפרצות וירוס הקורונה נוגעת לכל תחום בחיינו ויש לה מחיר בריאותי ומחיר כלכלי קשה ביותר שלאחריו העולם ייראה אחרת. שוק התעסוקה נפגע קשות, אלפי אנשים מפוטרים מחברות או הוצאו לחל"ת ולא בטוח שיוכלו להתאושש מזה. המדינה נרתמת לעזרת השכירים והפרילאנסרים, אך מה יעשו העצמאים?עוד אין פתרון בנמצא. גם השכירים שמקבלים היום דמי אבטלה זה לא לנצח. דמי אבטלה ניתנים לתקופה של עד חצי שנה. ומה אחר כך? יש לחשוב על שינוי תעסוקתי וללכת לעבוד גם בתחומים שאתה לא הוכשרת אליהם.
במחקרים שנעשו ע"י גופים שונים על שוק העבודה דובר על קיטוב – Job Polarity שאומר שהמקצועות שהעולם יידרש להם הם או מקצועות מאד ייחודיים ומקצועות הרפואה או מקצועות של עובדי כפיים: אינסטלטורים, טכנאים למיניהם, חקלאים ועוד כאלה שנמצאים בבסיס של פירמידת הצרכים של מסלאו.
ויש שרואים בזה גם הזדמנות,
בהלת וירוס הקורונה דוחפת את שוק העבודה אל עבר אחד ממקרי הבוחן הגדולים ביותר של "העבודה מהבית", ומכריחה רבים לעבוד בשלט רחוק, דבר שעד כה היה שמור למספר מצומצם של חברות בעיקר בתחום ההייטק.
לפי ויקי אוסלנדר, כלכליסט ,ניו יורק 02.03.20, ה־CDC , הסוכנות לבקרת מחלות ומניעתן, האחראית על שמירה על בריאות הציבור בארצות הברית, פרסמה לפני שבוע שורת המלצות למניעת התפשטות הווירוס, ובהן ההוראה הפשוטה והמפורשת "אל תלך לעבודה". "עכשיו זה הזמן", קבעו בנחרצות ב־CDC בעדכון לתקשורת (באמצעות שיחת וידיאו). "עבור מבוגרים", המליצו בארגון, "בתי עסק יכולים להחליף פגישות פנים אל פנים באמצעות ועידת וידאו או טלפון ולהגדיל את אפשרויות .
אפל, גוגל, סמסונג וטסלה סגרו את החנויות שלהן, מיקרוסופט סגרה את המשרדים, וכך גם חברות כמו עליבאבא, שכינתה את המהלך הזדמנות עבור עובדיה "לנסות אורח חיים ודרך עבודה חדשים".
המציאות דוחפת את כולנו למצוא פתרונות למצב קשה זה בסיוע המדינה אך אי אפשר להסתמך רק על זה ולכן כל אחד צריך לסמוך בעיקר על עצמו ויכולותיו. מי שדורש עובדים היום זו תעשיית המזון, בריאות, מפעלים של חומרי ציוד לתעשיה הרפואית ועוד.
כדי לשמור על בריאות נפשית אז צריך לנשום עמוק, לוותר על הכבוד של היותך אדם בכיר וללכת לעבוד היום במקצועות שאולי מעולם לא חשבת שתעסוק בהם. שוב לא מדובר על כל החיים. מדובר על תקופה ספציפית שאנו נדרשים להסתגל אליה.
ואולי זו הזדמנות לעשות שינוי? צריך לחשוב חיובי בשביל בריאות הנפש.
כשהיא כתובה בסינית, המילה משבר מורכבת משני סימנים, אחד מסמל טרגדיה ואחד מסמל הזדמנות.- ג'ון פ. קנדי,
שרי שירין
052-85444861
יועצת קריירה

 

 

Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • LinkedIn Social Icon