כמה מילים על תקשורת ולחץ בעבודה, כיצד זה מתחבר לחג השבועות?

June 7, 2016

 

במשך מספר שבועות של מסע במדבר תחת השגחה אלוקית, מלווה בניסים שהתרחשו לעיתים תכופות מאוד, כמו המן והשליו, המתקת המים הניסית, תבוסת עמלק וקריעת ים סוף, עם ישראל נעשה מודע יותר ויותר לקיומו של הקב"ה.

ככל שהאתגרים במדבר גדלו, הלחץ של עם ישראל גבר.

כל אחד מאיתנו חוה את החויה של לחץ בעבודה. הלחץ הוא חלק בלתי נמנע ממערכות יחסים והם חלק בלתי נפרד מחיינו. יש הרואים ב"לחץ" חלק אינטגרלי מכל עבודה שאך ניתן לצמוח מהם וללמוד משהו על עצמינו ועל האחר ואף לשדרג את מערכות היחסים עם הזולת.

בהלימה, נכון יהיה לאפשר לעצמינו ללמוד על עצמינו , על עמדותינו ועל הכלים השונים העומדים לרשותינו לניהול עצמי וניהול הלחצים.

קיימים סוגים של תקשורת – פסיבית, אגרסיבית , אסרטיבית . אנשים מסגלים לעצמם סגנונות שונים בתקשורת מילולית ולא מילולית על רקע הקונטקסט של העבודה.

בתוך הצוות שלי, עם הקולגות. כשאני מסתכלת על שנינו, מה האינטרקציה התקשורתית, מהי הזרימה המתרחשת כאן ? מה ההשלכות שיכולות  להיות בתגובה אימפולסיבית מידי כשאנו מגיבים מתוך ה"טייס אוטומאטי" שלנו?

מהי אסרטיביות? לפי מילון אוקספורד, זוהי "היכולת לבטא את דעתך ורגשותיך בבהירות ובנחישות, כך שאנשים יקשיבו לך ויעשו את מה שאתה רוצה" אבל, אסרטיביות היא הרבה יותר מזה, היא דרך חיים ותפיסת עולם. מתקשר אסרטיבי ישיג יותר ובפחות מאמץ. באדם אסרטיבי יש שילוב נכון של נוכחות, ביטחון עצמי וכבוד לזולת.

ניתן, באופן פשטני, להבחין בין 3 סוגי תקשורת:

תקשורת פסיבית: האדם שמשתמש בתקשורת פסיבית, אינו מאמין כי הוא חשוב, ושלדעותיו ולשאיפותיו יש מקום, והוא מבטל את רצונו בפני רצונם של אחרים.

לדוגמא – בתוכנית של אלון גל שבה הוא אימן זוגות נשואים שנקלעו למצוקה כלכלית. זוג אחד שהגיע לרמה של פיצוץ האשה התבטאה באופן כזה: "מה שתגיד"

תקשורת אגרסיבית: זוהי צורת תקשורת שתלטנית, כוחנית, ראיה של "שלי-שלי, ושלך גם שלי", האחר אינו ראוי להתחשבות ומותר לרמוס אותו.

דוגמא: הכרתי מנהל שאמר "או  שתעשי את מה שאני אומר לך או שאת עפה מפה"

תקשורת אסרטיבית: היא תקשורת בה יש מקום גם לי וגם לך. מתקשר אסרטיבי אינו חי בתחושה שהחיים זה "משחק סכום אפס". כלומר, אם אני זוכה, השני צריך להפסיד ולהיפך, אלא הוא חי בידיעה שניתן להגיע על פי רב למצבים בהם שני הצדדים ממשים את צרכיהם.

הכושר להתנהל ולהתבטא באופן אסרטיבי מממש את היכולת לקיים קשרים מסוג של "מנצח-מנצח" (win-win), וכנאמר במקורותינו: "זה נהנה וזה אינו חסר". תקשורת אסרטיבית, צריך להדגיש, אינה "טיפים" אלא קודם כל תפיסת עולם ודרך חיים.

בוא ללמוד ממני המומחית, כיצד לשפר את האופן שבו אתה מתקשר ולהפכה לתקשורת אפקטיבית

Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • LinkedIn Social Icon